Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozdano Złote Maski

Stanisław Sularz z kabaretu "Truteń" - konferansjer Przepatrzowin

Treść

Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej otrzymał Złotą Maskę w kategorii teatrów dramatycznych oraz nagrodę honorową im. Henryka Cyganika podczas XXXI Przepatrzowin Teatrów Regionalnych Małopolski, które odbyły się w Czarnym Dunajcu.

- Twórcy sięgnęli po formę teatru lalkowego, co jest świadectwem scenicznych poszukiwań. W nowatorską formę wlali ogrom talentu i humoru - uzasadniają jurorzy ocenę. Nagroda honorowa poświęcona jest pamięci Henryka Cyganika, wieloletniego członka Komisji Artystycznej Przepatrzowin, poety, literata, teatrologa, orędownika teatru regionalnego w Małopolsce.

Jurorzy bardzo wysoko ocenili tegoroczne Przepatrzowiny.

- Twórcy teatru obrzędowego coraz bardziej świadomie i z coraz większym zaangażowaniem przyjmują na siebie odpowiedzialność przekazania kolejnym pokoleniom tego, co w naszej tradycji najcenniejsze. Prezentowane obrzędy i zwyczaje są jak gatunki zagrożone wyginięciem. Już dawno zapomniała o nich codzienność. Żyją tylko w pamięci starych ludzi. Co będzie, gdy wraz z nimi umrze i ta pamięć? Przepatrzowiny dają odpowiedź. W tym roku jury stanęło przed koniecznością wyboru między zespołem dobrym a bardzo dobrym; między bardzo dobrym a wybitnym - stwierdzili jurorzy, podsumowując tegoroczne Przepatrzowiny.

Srebrną Maskę w kategorii zespołów dramatycznych zdobyły: Młodzieżowy Zespół Regionalny "Bachledówka" z Czerwiennego Górnego za spektakl "Spotkanie na Bachledówce" oraz zespół folklorystyczny "Dulowiacy" z Dulowej (pow. chrzanowski) za spektakl "Pieczenie chleba". Brązowe Maski otrzymały: Dziecięcy Amatorski Zespół Teatralny "Mało Prowda" z Szaflar za spektakl "Od zyniacki do zwady". Zespół Regionalny "Wilczkowianki" z Wilczkowic za spektakl "Pieczenie chleba", Młodzieżowy Zespół Regionalny "Majowy Wierch" z Kacwina za sztukę "Kupcy", Zespół Kabaretowy Teatru Ludowego "Tradycja" z Okleśnej (pow. chrzanowski) za spektakl "T.K.M.".

Wyróżnienia otrzymały zespoły: "Pisarzowianie" z Pisarzowej, "Paświszczanie" z Zasola, "Frydmanianie" z Frydmana, Grupa obrzędowa KGW ze Szczawy. W kategorii teatrów obrzędowych Złotą Maskę przyznano Grupie Obrzędowej KGW z Męciny (pow. limanowski) za spektakl "Pieczenie chleba". Srebrne Maski otrzymały: Dziecięca Grupa Regionalna z Michalczowej (pow. nowosądecki) za spektakl "Jak króla na paświsku wybiyrały", Teatr Ludowy KGW z Ryczówka (pow. olkuski) za "Wyskubek u sknery", Zespół Regionalny "Watra" za "Rafanie lnu". Brązowe Maski jury przyznało Zespołowi Regionalnemu "Przecieszynianki" z Przecieszyna (pow. oświęcimski) za "Comber babski", Grupie Obrzędowej KGW ze Słopnic (pow. limanowski) za "Żniwa w Słopnicach", Dziecięcemu Zespołowi Regionalnemu "Honielnik" z Czerwiennego za "Wieśniany zwyk". Wyróżnienia otrzymały zespoły: "Brzeszczanki" z Brzeszcz (pow. oświęcimski), "Korczyńska brać" z Korczyna (pow. gorlicki), "Podlipianki" z Podlipia, "Łobzowianie" (pow. oluski), "Zarzeczanki" (pow. olkuski). W kategorii teatrów inspirowanych folklorem Złotej Maski nie przyznano. Srebrną Maskę otrzymał Zespół Regionalny "Laskowiacy" z Laskowej k. Zatora za spektakl "Adwentowy wieczór". Brązowej Maski nie przyznano. Jury wyróżniło Zespół Regionalny "Jawiszowianki" (pow. oświęcimski).

Wyróżnienia specjalne za wyjątkowe zdolności aktorskie otrzymali: Weronika Gut z Szaflar, Beata Bochnia z Biecza, Anna Smoleń z Męciny, Krystyna Kramarczyk z Wilczkowic, Janina Bednarz z Ryczówka, Jadwiga Barnaś z Czerwiennego Górnego, Agata Brzuchacz z Czerwiennego Górnego, Bartłomiej Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej, Andrzej Pietras z Bukowiny Tatrzańskiej, Alfreda Tekielak z Dulowej.

(AGN)

"Dziennik Polski" 2006-04-25

Autor: ab