Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Więcej gmin

Treść

Jeszcze o programie "Leader Plus"

Czarny Dunajec i Poronin są jedynymi gminami Podhala, które przystąpiły do realizacji programu unijnego "Leader Plus" za pośrednictwem stowarzyszenia Cumulus, nie są to jednak jedyne samorządy na terenie powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego realizujące projekt.

W prace nad "Leaderem" zaangażowane są także gminy Bukowina Tatrzańska, Krościenko, Łapsze Niżne, Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Lipnica Wielka i Jabłonka, a organizacją koordynującą przebieg programu na terenie tych samorządów jest Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie.

"Leader Plus" jest pilotażowym programem unijnym, skierowanym do mieszkańców, nastawionym przede wszystkim na ich aktywność. W przypadku programu "Leader" środkami na rozwój lokalny dysponować mają mieszkańcy danej miejscowości tworzący Lokalną Grupę Działania.

Dzięki aktywności grupy i unijnym grantom mogą realizować wiele oddolnych inicjatyw. Jak informuje Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, problemem w realizacji programu może być niewystarczająca wiedza ludzi o sposobach zrzeszania się. Aby zmienić ten stan rzeczy, CDR w ramach programu "Leader Plus" zorganizowało internetowy kurs "Leaderatorium" skierowany do tych, którzy w przyszłości będą pomagać wiejskim liderom w organizowaniu lokalnej społeczności wobec wspólnych, wyznaczonych wcześniej celów.

Pod koniec października i na początku listopada w gminach Poronin i Czarny Dunajec, w których realizację programu koordynuje stowarzyszenie "Cumulus", odbędą się spotkania szkoleniowe przedstawicieli poszczególnych grup społecznych - samorządowców i przedsiębiorców. Wdrażanie programu trwa także w gminach: Bukowina Tatrzańska, Krościenko, Ochotnica Dolna, Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne, Lipnica Wielka i Jabłonka. - W kilku z tych gmin prace są już znacznie zaawansowane - mówi Barbara Matoga z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Ciekawą formę program przybrał na Spiszu. Podczas spotkań grupy inicjatywnej jej członkowie ustalili sposoby organizacji Grupy Lokalnej. Postanowili także, że aby skutecznie dotrzeć do mieszkańców z informacją o programie, warto rozsyłać ulotki do gospodarstw. Wyłoniono także obserwatora wewnętrznego, którego zadaniem będzie obserwowanie i notowanie postępu prac grupy oraz uwag związanych z realizacją programu. Funkcję tę pełnić będzie Emilia Nowak z Niedzicy. Wśród pomysłów rzucanych podczas spotkania przez członków grupy inicjatywnej pojawiły się m.in. projekty renowacji szałasów pasterskich w Jurgowie oraz rozwoju sieci internetowej na Spiszu. Wydany został także informator, który został wystawiony na Targach Polagra Farm w Poznaniu. (AGN)

"Dziennik Polski" 2005-10-20

Autor: ab