Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zakończenie XXVIII Przepatrzowin Teatrów Regionalnych Małopolski

Treść

Czarny Dunajec, 27.04.2003r.


PROTOKÓŁ
z posiedzenia jury XXVIII Przepatrzowin Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu


Jury XXVIII Przepatrzowin Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu w dniach 25-27 kwietnia 2003r. w składzie:

Henryk Cyganik – Przewodniczący
Ludwik Gąłąb
Benedykt Kafel
Franciszek Palka – członkowie


Po obejrzeniu 24 przedstawień (w kategorii dziecięcych obrzędowych – 3, dziecięcych dramatycznych – 2; w kategorii dorosłych obrzędowych – 11, w kategorii dorosłych dramatycznych – 8) pragnie oświadczyć, iż poziom artystyczny tegorocznych Przepatrzowin był szczególnie wysoki, a wierności tradycjom kultury regionalnej budująca i godna najwyższego uznania. Jeżeli te normy artystyczne i etnograficzne będą nadal w teatrach obowiązywać, to możemy być spokojni o zachowanie oryginalności i indywidualnego wyrazu teatrów regionalnych, a przestrogi dotyczące niebezpieczeństwa unifikacji kultury, związanego z naszym wejściem do rodziny europejskiej – możemy uznać za zwykłą mistyfikację. Jury XXVIII Przepatrzowin pragnie przede wszystkim podkreślić wysoki poziom aktorstwa, śpiewu i tańca w prawie wszystkich przedstawieniach. W konkursie widowisk, autentyzm w materii etnograficznej, dobry wybór repertuaru, wartości scenariuszowe i literackie oraz generalnie – znakomite myślenie teatralne większości zespołów. To, co decyduje o teatrze regionalnym jako osobnym zjawisku artystycznym i kulturowym, w tym roku w Czarnym Dunajcu uzyskało poziom i kształt wręcz wzorowy. Na czarnodunajeckiej scenie, jak w kalejdoskopie mogliśmy obejrzeć barwne, a przecież tak różne świadectwo bogactwa kultury małopolskiej – od Podhala, przez regiony Lachów Limanowskich, Pogórza, po folklor Krakowiaków i regionów obrzeży jak w przypadku powiatu oświęcimskiego. Taki przegląd naszego bogactwa kulturowego musi budzić w nas dumę i radość, iż te wartości pokoleniowej duchowości, wyrażone poprzez słowo, nuty, taniec, strój i teatralną metafora – wciąż są żywe, wyraziste i sercem oraz świadomością naszą dla kultury narodowej ocalane.
Na marginesie tych uwag trzeba wyrazić żal i ubolewanie, iż ta potęga kulturowa jaką jest teatr regionalny pozostaje w cieniu pustej i głupawej komercji, nie budzi większego zainteresowania mediów polityki kulturowej państwa. Ale my doskonale wiemy, że ten stosunek oficjalnego obiegu kultury zjawisk artystycznych małych ojczyzn zemści się okrutnie na losach i poziomie kultury narodowej, która bez ruchu amatorskiego pozostanie kaleką.
Komisja artystyczna XXVIII Przepatrzowin po obejrzeniu 24 przedstawień postanowiła w kategorii dziecięcych i młodzieżowych zespołów obrzędowych Złotą Maskę (i 200 zł) przyznać zespołowi „Watra” z Czarnego Dunajca za widowisko pt. „Tłucenie lnu”, Srebrną Maskę (i 150 zł) teatrowi „Korczyńska Brać” z Korczyna za spektakl pt. „Na ten Nowy Rocek”; Brązową Maskę – Zaspołowi „Honielnik” z Czerwiennego za „Chodzenie ze śmieszteckom”.
W kategorii dziecięcych i młodzieżowych zespołów dramatycznych dwiema Złotymi Maskami (i po 200 zł) Komisja uhonorowała Teatr „Tatry” z Ratułowa za „Kopciuszka na Podhalu” i Teatr Gimnazjum z Lipnicy Wielkiej za „Sen Bacy”.
W kategorii teatrów dorosłych obrzędowych Złotą Maskę (i 350 zł) Komisja przyznała Teatrowi „Przecieszynianki” z Przecieszyna za „Święto oczyszczenia”. Trzy Srebrne Maski (i po 250 zł) otrzymali Zaspół „Koronka” z Bobowej za widowisko pt. „Zmówiny”, Zespół KGW z Zasadnego za przedstawienie „Jak to z lnem było” oraz „Łuźnianie” z Łużnej za „Zmówiny”.
Komisja w tej kategorii przyznała również trzy Brązowe Maski, którymi uhonorowano „Pisarzowianie” z Pisarzowej za widowisko pt.”Obigrowka”, zespół KGW ze Zbludzy za „Zapusty”, i zespół KGW ze Słopnic za przedstawienie „Skubanie wełny”.
Ponadto w kategorii zespołów obrzędowych wyróżniono „Gdowianie” z Gdowa za spektakl „Przy pierzu” i „Skalnioka” z Zubrzycy Górnej za „Skubarki Orawskie” oraz „Modlniczanki” z Modlnicy za „Skubanie pierza”.
W kategorii zespołów dramatycznych dorosłych Złotą Maskę (i 350 zł) Jury przyznało zespołowi „Spod Kicek” z Mordarki za widowisko pt. „Rekruci wracają”, Srebrną Maskę (i 250zł) Zespołowi im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej za inscenizację „Portek” J. Pitoraka, Brązową Maskę - Zespołowi „Prowda” z Szaflar za spektakl pt. „Stryk z Ameryki”.
Wyróznieniami w kategorii zespołów dramatycznych uhonorowano zespoły: „Lipiniacy” z Lipinek za „Kiszenie kapusty”, „Frydmanianie” z Frydmana za przedstawienie „Jak Jasiek ze Spisa dziecko chowoł” i zespól z Szalowej za przedstawienie „Zapustów”
Na Międzywojewódzki Sejmik Teatrów Regionalnych w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja XXVIII Przepatrzowin rekomenduje: „Spod Kicek” z Mordarki, „Przecieszynianki” z Przecieszyna, „Koronka” z Bobowej i „Prowda” z Szaflar.
Komisja prosi o uwzględnienie jej uwag podczas szlifowania widowisk na Sejmiku w Bukowinie Tatrzańskiej.
Fundatorami nagród jest: Samorząd Województwa Małopolskiego i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Komisja Artystyczna XXVIII Przepatrzowin najpiękiniej dziękuje wszystkim zespołom teatralnym, aktorom, reżyserom, Tanecnikom, muzykantom – za wierność tradycji i treściom etycznym teatru regionalnego oraz wartościom kultury ludowej, za pracę i dbałość o wysoki poziom przygotowanych widowisk. Tak kochani trzymać.
Szczególne podziękowania składamy organizatorom Przepatrzowin – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, oraz Referatowi Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Urzędu Gminy w Czarnym Dunajcu – pracownikom tego Referatu z szefem Stanisławem Bukowskim na czele za świetną organizację Przepatrzowin, serdeczną atmosferę i warunki prezentacji.
Zostajemy w nadziei, że wysoki poziom artystyczny i merytoryczny zostanie utrzymany, że będziemy trwać w naszej woli ratowania kultury naszych regionów, jej rozwoju i pięknych realizacjach scenicznych.
Do zobaczenia za rok, oczywiście w gościnnym, pięknym Czarnym Dunajcu.

Autor: DW